Na czym polega kopanie kryptowalut? Przewodnik kopania bitcoina i krypto

Od wielu lat temat kryptowalut przewija się w różnych kontekstach. Niektóre osoby od lat specjalizują się w tym temacie, inni dopiero co zagłębiają temat krypto, a jeszcze inni są ciekawi tego w jaki sposób można zarabiać na wirtualnych walutach. Koniec końców każdy trafia na tematy związane z kopaniem kryptowalut. Czym jest kopanie kryptowalut i czy warto w ogóle kopać? Czy kopanie bitcoinów jest opłacalne?

Ogólne wiadomości na temat kopania kryptowalut

Osoby, które chcą wejść w posiadanie kryptowalut najczęściej decydują się na ich zakup po aktualnym kursie. Jednak zakup krypto nie jest jedyną opcją, aby nabyć wirtualne waluty. Jedną z opcji jest również kopanie kryptowalut, a więc proces ich pozyskiwania zwany także jako proces miningu. Osoby chcące mieć wirtualne waluty mogą więc wybrać albo ich zakup albo ich wydobycie. Te, które zdecydują się na wydobywanie kryptowalut powinny krok po kroku zapoznać się ze szczegółami w tym temacie.

koparka kryptowalutowa

Jak więc zacząć wydobywanie krypto? Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w wysokiej jakości sprzęt z odpowiednią mocą obliczeniową. Kopanie kryptowalut jest możliwe i opłacalne tylko i wyłącznie wtedy, gdy mamy do dyspozycji maszyny, które są w stanie w określonej jednostce czasu rozwiązać skomplikowany problem matematyczny. Jednak należy mieć na uwadze, że problemy matematyczne są z reguły tak bardzo skomplikowane, że należy użyć do tego celu nie jeden komputer, lecz całą sieć urządzeń. W takim przypadku urządzenia nazywane są koparkami, a ich zbiorowisko kopalnią.

Kopanie bitcoina i innych kryptowalut – jak zacząć?

Aby w ogóle zacząć myśleć o wydobywaniu wirtualnych walut, przede wszystkim musimy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt do kopania krypto. Gdy zdobędziemy wiedzę na temat tego jak kopać kryptowalutę i będziemy mieli dobry sprzęt do kopania, to na pewno możemy zacząć to robić. Tutaj od razu udzielimy cennej wskazówki, że warto także rozważyć zmianę obecnego dostawcy energii elektrycznej lub też warto wynegocjować jak najlepszą cenę. Dlaczego? Ponieważ koparki kryptowalutowe są w stanie pochłaniać dość spore zasoby energii elektrycznej. A to właśnie Ty będziesz ponosił koszty z tym związane. Dlatego przeanalizuj, czy kopanie bitcoinów będzie opłacalnym przedsięwzięciem.

Jaki komputer do kopania kryptowalut?

wydobywanie kryptowalut

Myśląc poważnie o kopaniu kryptowalut na pewno należy zakupić wysokiej jakości sprzęt komputerowy z wysoką mocą obliczeniową. Mówiąc nieco profesjonalnej, mowa tutaj o sprzęcie, który będzie charakteryzował się wysokim hashrate. Oczywiście komputer do kryptowalut to nie taki sam komputer jak ten wykorzystywany np. do gier komputerowych. Mowa tutaj raczej o sprzęcie typu CPU, GPU, ASIC i FPGA. W zależności od budowy sprzętu i jego zalet oraz charakterystyki danej kryptowaluty, należy wybrać odpowiedni sprzęt do kopania kryptowalut.

Czy warto kopać kryptowaluty?

Osoby, które chcą posiadać kryptowaluty i chcą je nabyć poprzez samodzielne wydobycie, na pewno powinny zwrócić uwagę na to, czy obecnie w ogóle jest to opłacalne przedsięwzięcie. Łatwo jest znaleźć informacje na temat tego jak kopać bitcoiny, jednak znacznie trudniej oszacować, czy w ogóle warto. Jak wiadomo kopanie kryptowalut to również ogromne koszty – energia elektryczna, sprzęt do kopania wirtualnych walut, czy też po prostu konkurencja na rynku i tzw. średnia trudność dzienna (ilość terahashów). Na pewno indywidualni górnicy, którzy chcą kopać kryptowaluty na małą skalę mogą nawet wyjść na minus pod względem finansowym – wszystko za sprawą wysokich cen energii elektrycznej.

Kopanie kryptowalut na laptopie – czy to możliwe?

Oczywiście kopanie kryptowalut na laptopie jest możliwe. W przypadku niskobudżetowych gotowych laptopów, które są dostępne na rynku od ręki, to najlepsze będą laptopy gamingowe. Dlaczego? Ponieważ posiadają one stosunkowo mocne układy graficzne, a także procesory. W ten sposób można wydobywać np. etherum. Jednak należy pamiętać, że laptop nie jest optymalnym sprzętem do tego celu, ponieważ wydobywanie krypto dość mocno obciąża cały sprzęt. A laptopy nie mają tak dobrego chłodzenia jak jednostki stacjonarne, no i też z reguły podzespoły w laptopie mają niższą trwałość i wytrzymałość ogólną niż podzespoły, które pracują na co dzień w komputerach stacjonarnych.

Czy można kopać kryptowaluty na telefonie?

W ostatnim czasie w internecie można znaleźć wiele reklam i akcji marketingowych zachęcających do kopania kryptowalut na telefonie. Należy jednak powiedzieć, że takie rozwiązanie nie jest zbytnio opłacalne. Dlaczego? Ponieważ rozwój BTC jest coraz większy, a to sprawia, że zwiększa się trudność kopania. Tym samym rozwiązanie zagadek kryptograficznych będzie zajmować coraz więcej czasu i będzie wymagać użycia coraz lepszego sprzętu. A raczej telefony nie są najlepsze pod tym względem. Na pewno koparki kryptowalutowe w postaci komputerów stacjonarnych sprawdzą się o wiele lepiej.

Kopanie kryptowalut na pewno w pewnych momentach było, jest i będzie dochodowym przedsięwzięciem. Jednak teraz, gdy już wiemy na czym polega kopanie kryptowalut, każdy z nas osobiście może sobie odpowiedzieć na pytanie, czy aby na pewno w moim przypadku był to dobry biznes na zarabianie.