Na początku swojego istnienia bitcoin nie miał zbyt wielu zwolenników, oprócz entuzjastów tej technologii. Jednak z czasem drastycznie się to zmieniło, głównie ze względu na ogromne wzrosty wartości tej kryptowaluty. Z tego artykułu dowiesz się, czym są bitcoiny i w jaki sposób można je zdobyć.
Czym są kryptowaluty?
Kryptowaluty to waluty cyfrowe nieposiadające fizycznej postaci. Można powiedzieć, że jest to forma wirtualnych pieniędzy, z których korzystamy w internecie. Umożliwiają one nabywanie konkretnych towarów oraz usług, poza tym są też stosowane jako przedmiot inwestycji. Transakcje kryptowalutowe przebiegają bardzo sprawnie, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo płatności.
Kryptowaluty powstały na bazie algorytmu. Zabezpieczają transakcje za pomocą cyfrowego szyfrowania, zwanego kryptografią. W analogiczny sposób kontrolują też powstawanie nowych jednostek kryptowaluty, np. bitocoina.
Wiele osób jednak ciekawi, jak to wygląda pod względem prawnym. Otóż w Polsce ani bitcoin, ani inne kryptowaluty nie są oficjalnie zaliczane do instrumentów finansowych.
Co to jest bitcoin?
Zacznijmy od wyjaśnienia podstawowych kwestii dotyczących tej kryptowaluty.
Bitcoin jest rodzajem wirtualnego pieniądza, którego działanie opiera się na technologii peer-to-peer. Oznaczany jest on symbolem BTC. W tym miejscu należy jednak wspomnieć, że bitcoin to też zdecentralizowana platforma płatnicza, której funkcjonowanie opiera się na technologii blockchain, czyli łańcuchu bloków.
Popularność bitcoina jest w pewnym stopniu spowodowana tym, że była to pierwsza kryptowaluta na rynku. Pojawiła się ona dopiero w 2009 r., mimo że o kryptowalutach generalnie mówiło się już w latach 90. Bitcoin został stworzony przez kogoś o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Do dzisiaj nie potwierdzono tożsamości tej osoby, możliwe nawet, że stoi za nią grupa programistów.
Warto dodać, że bitcoin ma określoną podaż, czyli maksymalną liczbę monet, które można wykopać. Liczba bitcoinów została określona w kodzie źródłowym i wynosi ona 21 mln.
Najważniejsza kwestia dotyczy tego, że bitcoin umożliwia zawieranie transakcji finansowych w sposób szybki i jednocześnie bezpieczny. Proces ten nie wymaga udziału żadnego systemu bankowego. Za pomocą bitcoina można płacić też za niektóre produkty czy usługi w sieci. Plusem posiadania bitcoina jest możliwość przeprowadzania natychmiastowych transakcji.
Co ciekawe, rynek kryptowalut nie jest kontrolowany przez żaden system bankowy ani rząd. Dodatkowo wszyscy jego użytkownicy są równi względem siebie.
Brak właściwej regulacji ze strony organów centralnych wiąże się z możliwymi oszustwami z wykorzystaniem aktywów cyfrowych. Sam fakt, że portfele kryptowalutowe nie mają przypisanych właścicieli (w odróżnieniu od kont bankowych) sprawia, że ustalenie przestępców jest naprawdę trudne, a czasami wręcz niemożliwe.
Jak wszędzie w sieci, na rynku kryptowalut również zdarzają się kradzieże, oszustwa czy ataki hakerskie. Niestety w tej chwili nadal nie ma żadnego organu, do którego można by było się zwrócić w sprawie nadużyć. Koniecznością jest więc odpowiedzialne podejście do inwestycji oraz dokonywania transakcji za pomocą kryptowalut.
Jak zdobyć bitcoiny?
To pytanie zadaje sobie mnóstwo osób, zwłaszcza gdy dopiero zaczynają oni przygodę z kryptowalutami. Na wstępie zaznaczymy, że istnieje sporo sposobów na zdobycie bitcoina. Poniżej wymienimy i omówimy kilka najpopularniejszych.
Wydobywanie bitcoinów – na czym polega kopanie bitcoinów?
Aby zacząć „kopać” bitcoiny, trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Proces wydobywania kryptowalut przebiega w następujący sposób:
- podłączenie się do sieci bitcoina (za pośrednictwem urządzeń o dużej mocy obliczeniowej i dużej wydajności kart graficznych),
- dysponowanie odpowiednim oprogramowaniem (istnieją specjalne aplikacje, które są przeznaczone właśnie do kopania kryptowalut),
- wykonywanie skomplikowanych obliczeń matematycznych przez nasze urządzenie, czyli znalezienie rozwiązania (im szybciej, tym lepiej),
- zatwierdzenie transakcji, czego efektem jest otrzymanie wynagrodzenia – właśnie w postaci bitcoina.
Z technicznego punktu widzenia wygląda to tak, że w procesie obliczeniowym powstaje nowy blok, który następnie jest „doklejany” do łańcucha (czyli blockchain). Bitcoiny są nagrodą za dodanie do niego kolejnych bloków.
Należy mieć jednak na uwadze, że obecnie wydobywanie bitcoinów nie jest już takie proste, jak było kiedyś. Im więcej bitcoinów pojawia się w obiegu, tym trudniej jest zdobyć nowe jednostki. Trzeba mieć też bardzo wysoką moc obliczeniową urządzenia, dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup specjalnych koparek kryptowalut, ponieważ zwykłe komputery już sobie z tym nie radzą.
Gdzie można kupić bitcoiny?
Nabycie bitcoinów możliwe jest za pośrednictwem kantorów kryptowalutowych lub na giełdzie kryptowalut. Jest też opcja zakupu bitcoinów w przeznaczonych do tego celu bitomatach, czyli czymś w rodzaju bankomatu. Z racji tego, że bitcoin należy do deflacyjnych kryptowalut, a ilość monet jest ograniczona, stale rośnie popyt na tę cyfrową walutę.
Mając to na uwadze, sporo ludzi postanawia kupić bitcoina, aby następnie z zyskiem sprzedać go kolejnej osobie. Jest to relatywnie prosty sposób na handel na rynku kryptowalut. Trzeba się jednak (chociaż w niewielkim stopniu) orientować, jak to wszystko działa, aby nie być stratnym na takiej transakcji.
Należy też wiedzieć, kiedy nadejdzie odpowiedni moment, aby sprzedać bitcoiny z zyskiem, ponieważ wiele tutaj zależy od aktualnej sytuacji na giełdzie kryptowalut. Ważne jest śledzenie ich notowań, które – jak wiadomo – bywają bardzo zmienne, przez co wartość bitcoina również jest niestała. Chcąc sprzedać bitcoina, najlepiej jest więc cierpliwie zaczekać na moment, kiedy jego wartość wzrośnie (co jest jednoznaczne z tym, że wzrośnie też jego cena). W takim momencie sprzedaż bitcoina lub innej kryptowaluty będzie dla nas najbardziej opłacalna – właśnie ze względu na jej wartość.
W internecie działa mnóstwo stron, które zawierają aktualne notowania kryptowalut na rynku. Bardzo często są one aktualizowane w czasie rzeczywistym, co pozwala na regularne kontrolowanie kursu interesującej nas kryptowaluty. Na tej podstawie możemy też podjąć decyzję, w którym momencie warto inwestować w wirtualne pieniądze. Podobnie może to pomóc w ustaleniu, kiedy będzie najbardziej optymalny moment na kupno bitcoina.
Kraniki bitcoinowe
W przypadku bitcoina kranikami mogą być aplikacje lub serwisy internetowe rozdające użytkownikom drobne ilości tej kryptowaluty. Ten sposób zarabiania bitcoinów jest raczej przeznaczony dla osób, które dysponują sporą ilością wolnego czasu, bo to właśnie nasz czas jest tutaj nagradzany. Jednak niewątpliwym plusem tej metody pozyskiwania bitcoinów jest brak konieczności posiadania jakichkolwiek środków pieniężnych, ponieważ kraniki działają nieodpłatnie.
Aby zdobyć bitcoin w ten sposób nie trzeba się napracować, ale jest to czasochłonne zajęcie. Regularnie (najczęściej codziennie) trzeba wykonywać pewne zadania, za które otrzymuje się określone ilości satoshi, które w przeliczeniu na bitcoiny znaczą bardzo niewiele. Gromadzenie monet na koncie trwa tak długo właśnie ze względu na łatwość ich pozyskiwania. Trzeba też odczekać jakiś czas, aby móc wypłacić zarobionego bitcoina do własnego portfela, ponieważ najpierw musimy osiągnąć ustalony wcześniej minimalny próg, od którego możliwa jest taka wypłata.
Własny e-commerce z płatnościami bitcoinami
Istnieje bardzo mało polskich sklepów internetowych, które akceptują kryptowaluty jako formę płatności, dlatego też warto zdecydować się na taką opcję u siebie.
Prawdopodobnie przyciągnie to do nas jakichś entuzjastów kryptowalut, którzy z niecieprliwością czekają, aż pojawi się możliwość skorzystania z tej innowacyjnej metody.
Jakie są zalety inwestycji w stworzenie możliwości płacenia kryptowalutami? Z perspektywy właściciela koszty wprowadzenia takiego systemu płatności nie są duże. Zapowiadają natomiast dosyć duży zysk.
Marketing afiliacyjny
Różnego rodzaju platformy tradingowe, a także produkty związane z kryptowalutami oferują klientom udział w organizowanych przez siebie programach partnerskich. Działa to na prostej zasadzie: otrzymuje się prowizję (czyli określoną kryptowalutę) w zamian za polecenie danego produktu czy platformy.
Zarabianie bitcoinów przez airdropy
Airdrop krypto to strategia marketingowa, którą wykorzystują startupy kryptowalutowe, aby reklamować nowo stworzonego tokena oraz sam projekt.
Bitcoiny są rozprowadzane bezpłatnie, często jednak zdobycie ich wymaga od użytkownika minimalnego wysiłku. Chodzi o wykonanie określonych zadań w mediach społecznościowych o charakterze reklamowym, ponieważ nadal ma to na celu rozpowszechnienie wcześniej wspomnianego projektu kryptowaluty.
Co ważne, w przypadku tego sposobu pozyskiwania bitcoinów trzeba zachować wyjątkową czujność. W sieci można bowiem trafić na osoby o złych zamiarach, które tylko czekają, żeby przejąć nasze cyfrowe aktywa, np. podczas odbierania darmowych tokenów.
Dlatego też przed skorzystaniem z konkretnego aidropa, należy sprawdzić, czy jest on w ogóle legalny. Jeśli platforma wymusza na nas podpięcie swojego portfela, to w tym momencie powinna nam się zapalić czerwona lampka. Z takim aidropem coś musi być nie tak.
Bitcoiny za gry online
Można znaleźć sporo gier internetowych, w których za wykonanie trudniejszych zadań lub przejście kolejnego poziomu otrzymujemy nagrodę. Przyjmuje ona postać bitcoinów czy też środków, które umożliwią nam ich zakup.
Zarabianie na kontraktach CFD
Kontrakty CFD to jeden z najbardziej ryzykownych sposobów zdobywania bitcoinów. Odpowiada on jednak osobom, których fascynuje zmienność poszczególnych kryptowalut i chcą na niej zarobić.
Głównym powodem, dla którego wiele osób decyduje się na spróbowanie swoich sił w takich inwestycjach, jest niski próg wejścia. Z perspektywy spekulantów dodatkowym plusem jest to, że nie trzeba posiadać wiedzy dotyczącej sposobu ich działania. W przypadku kryptowalut tak naprawdę niewiele trzeba, aby zacząć handlować kontraktami CFD, mimo że są one dosyć złożonymi instrumentami finansowymi.
Niestety w praktyce wygląda to tak, że większość inwestorów – nie tylko tych niedoświadczonych – traci swoje środki bezpowrotnie. Dzieje się tak z powodu dźwigni finansowej, której inwestorzy używają w celu zwiększenia swoich zysków oraz aby stać się większymi graczami na rynku.
Jak widać, wiąże się to z dużym ryzykiem, dlatego też zdecydowanie lepiej byłoby najpierw pozyskać jakąś wiedzę na ten temat. Dobrym pomysłem wydaje się też skorzystanie z dostępnych rachunków demo. Z ich pomocą możemy zdobyć pierwsze doświadczenie w tej materii, m.in. podjąć swoje pierwsze decyzje inwestycyjne.
Darmowe bitcoiny za zakupy online
Niektóre platformy umożliwiają zarabianie kryptowaluty za dokonanie zakupów w sklepie internetowym. Są to oczywiście minimalne ilości bitcoinów, które są wypłacane jako cashback po opłaceniu zamówienia.
Czym jest giełda kryptowalut?
Giełdy kryptowalut w pewien sposób są podobne do giełd tradycyjnych. Mają one jednak nieco inną specyfikę – ze względu na to, że waluty wirtualne bazują na kryptografii.
W obecnych czasach giełdy kryptowalut działają już niemal na całym świecie. Jeśli chcemy skorzystać z danej platformy, najpierw musimy się zarejestrować, a następnie czeka nas jeszcze weryfikacja konta. Czyli rejestracja przebiega na takiej zasadzie, jak w większości serwisów internetowych.
Zasadniczą funkcją giełd kryptowalut jest zapewnienie przestrzeni do nabycia i sprzedaży tych aktywów cyfrowych. Charakterystyczną cechą takich giełd jest czas ich działania – można korzystać z ich usług na okrągło, czyli przez całą dobę.
Oferują one też wszelkie potrzebne informacje na temat poszczególnych kryptowalut, często bardzo szczegółowe, m.in. analizę techniczną. Poza tym giełdy kryptowalut udostępniają użytkownikom różne narzędzia, które mają na celu ułatwić przeprowadzanie transakcji.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że każda giełda kryptowalut ustala własny kurs poszczególnych tokenów i monet. Ceny w dużym stopniu są uzależnione od działań inwestorów i kupujących, a także od ich zainteresowania konkretną kryptowalutą. Przy ustalaniu kursu bierze się też pod uwagę sytuację rynkową. Robiąc rekonesans, możemy zauważyć sporą rozbieżność między cenami kryptowalut na różnych giełdach. Jest to jednak zupełnie naturalne ze względu na to, że na razie nie istnieje żaden organ, który regulowałby rynek kryptowalut.
Dla niektórych osób, które planują korzystanie z giełdy kryptowalut, warunkiem koniecznym jest istnienie polskiej wersji językowej takiej platformy. Dobrą wiadomością jest fakt, że obecnie funkcjonuje już całkiem sporo giełd w języku polskim. Prawdopodobnie jest to spowodowane dużą popularnością kryptowalut w naszym kraju.
Ciekawi Cię tematyka kryptowalut lub inwestowania w te waluty cyfrowe? W takim razie bardzo możliwe, że na moim blogu biznesowym znajdziesz więcej treści, które Cię zainteresują. Omawiam tam m.in. kwestie związane z marketingiem, finansami czy prowadzeniem firmy.