artykuł o metaverse

Czym jest Metaverse i co warto o nim wiedzieć?

Czy myślałeś o tym, jak będzie wyglądała przyszłość? Czy przyszłość Metaverse to jedyna opcja dla ludzkości? Jaki będzie poziom rozwoju technologicznego za 10, 20 lat? Może przejrzysty ekosystem finansowy albo wirtualny świat, w którym zyskujesz absolutną swobodę wyrażania siebie? Spieszymy się, aby cię zadowolić — przyszłość jest tutaj. Sprawdźmy więc co to jest Metaverse i zanurzmy się w znaczenie meta-uniwersów.

Co to jest Metaverse?

Słowo „metawszechświat” zostało po raz pierwszy ukute w powieści science fiction „Snow Crash”, w 1992 roku. W powieści ludzie zanurzają się w wirtualnym świecie, wykorzystując swoje wirtualne awatary do ucieczki od opresyjnej rzeczywistości.

Metaverse w życiu

W naszym świecie metaworld jest często reprezentowany jako świat 3D, w którym użytkownicy z całego świata spędzają dużo czasu na komunikacji, pracy, zabawie, nauce i tak dalej. Interakcja odbywa się poprzez rzeczywistość wirtualną (VR), rozszerzoną (AR), mieszaną (MR) wykorzystywaną w grach, a także w mediach społecznościowych.

Gdzie jest używany Metaverse?

Przykładami metauniwersów i protokołów zawierających ich elementy są takie projekty jak Decentraland, Cryptovoxels, Alien Worlds, Axie Infinity czy The Sandbox.

Zasadniczo wszystkie te gry są grami NFT, które zostały rozszerzone do zakresu metaverse. Te gry mają wszelkiego rodzaju przedmioty NFT, które mogą zastąpić prawie wszystko, co masz w prawdziwym życiu. Jest ich całkiem sporo i wszystkie mają realną wartość rynkową — cyfrowe ziemie, przedmioty wystroju, ubrania, akcesoria do gier. Własność tokenów jest rejestrowana na blockchainie, a przedmiot może być wymieniony na kryptowalutę za pośrednictwem rynków.

Wprowadzenie blockchain i wirtualnej rzeczywistości do sfery gier drastycznie zmienia możliwości działania użytkowników i nadaje realną wartość rynkową przedmiotom w grze i doświadczeniom zdobytym w grach blockchain za pośrednictwem NFT.

Dlaczego potrzebny jest metaverse?

Istnieją dwa główne powody:

  1. Nieograniczona interakcja międzyludzka. Wszyscy użytkownicy z całej ziemi mogą się komunikować, kupować i oferować swoje usługi, generując dochody
  2. Uniwersalne środowisko pracy

Dzięki integracji metauniwersów zarządzanie zasobami staje się łatwiejsze. Nie ma potrzeby trzymania pracowników w biurze. Jeśli pracownicy znajdują się w różnych miastach, a nawet krajach, nie jest to problem — można zorganizować spotkania w wirtualnym biurze z wykorzystaniem VR.

metaverse w życiu

Możliwości wykorzystania metauniwersów nie kończą się na grach czy spotkaniach w wirtualnej rzeczywistości. Tak naprawdę istnieje naprawdę wiele metod, pomysłów i sposobów na to, aby w pełnej krasie wykorzystać ten pomysł. Szczególnie, że metaverse zalety i wady posiada już doskonale nam znane. Więc wiemy, czego mniej więcej można spodziewać się w przyszłości. Tak naprawdę można powiedzieć, że istnieje niezliczona ilość sposobów na wykorzystanie metaverse w realnym życiu, które nie tylko upraszczają różne procesy, ale także pozwalają zarabiać pieniądze. Jakie dokładnie sposoby na wykorzystanie metaverse można tutaj wymienić? Sprawdźmy to.

Poniżej znajdują się jedynie niektóre z wielu sposobów zastosowania metaverse:

  • Zawieranie umów poprzez interakcję w świecie wirtualnym,
  • Kupno/sprzedaż realnych przedmiotów poprzez rynki w metaverse,
  • Reklamowanie swoich usług poprzez specjalistyczne platformy,
  • Znalezienie podobnie myślących ludzi, z którymi można pracować w prawdziwym życiu.

Perspektywy i przyszłość metaverse

Sensem metaverse jest tworzenie ekosystemów swobodnej interakcji między graczami, artystami, pracownikami różnych sfer i po prostu użytkownikami. W tej chwili założyciel Meta Mark Zuckerberg aktywnie pracuje nad stworzeniem metauniwersów z mediów społecznościowych.

Są jednak i tacy, którzy twierdzą, że złośliwe działania korporacji mają na celu kontrolę użytkowników i ich majątku. W tym przypadku zarówno algorytmy blockchain, jak i eksperci ds. bezpieczeństwa chronią prywatność i dane osobowe użytkowników przed napastnikami.