PIT online – jak wygląda rozliczenie?

PIT online pozwala na szybkie rozliczenie podatku, bez wychodzenia z domu. Na taką formę rozliczenia decyduje się coraz więcej osób, ponieważ jest szybsza od rozliczeń tradycyjnych. Przeczytaj artykuł i dowiedz się szczegółów.

W jaki sposób można złożyć PIT?

W dzisiejszych czasach możemy sobie wybrać, w jaki sposób złożymy PIT. Jest to możliwe w sposób tradycyjny bądź z użyciem technologii nowoczesnych. Druga metoda staje się coraz bardziej popularna. PIT online jest o wiele prostszy oraz zajmuje niewiele czasu. Poza tym na rozliczenie PIT online czeka się o wiele krócej niż w sytuacji, gdy wniosek zaniesiemy do urzędu skarbowego. W momencie, gdy nie jesteśmy przekonani, żeby rozliczyć PIT online, możemy wysłać go pocztą tradycyjną. Zarówno PIT przez Internet jak i tradycyjny należy złożyć do określonego dnia. Dzięki temu urząd skarbowy nie naliczy nam dodatkowych odsetek.

Kto powinien rozliczyć PIT 37?

Jednym z problemów podatników może być wybór odpowiedniej deklaracji, jaką powinni wypełnić. Wybór deklaracji PIT zależy przede wszystkim od źródła uzyskiwanych dochodów. PIT 37 zazwyczaj dotyczy osób, które zatrudnione są na podstawie umowy o pracę. Taka deklaracja jest również dobra dla zleceniobiorcy. PIT 37 online pozwala również na skorzystanie z różnych możliwości oraz uzyskania oszczędności. Można uzyskać dodatkowe ulgi jako osoba samotnie wychowująca dziecko oraz wspólnie z małżonkiem (jeśli on również rozlicza się w ten sposób). Poza tym deklaracje PIT 37 dają możliwość rozliczenia kosztów uzyskania przychodu oraz można skorzystać z kwoty zmniejszającej podatek. PIT 37 nie jest dobrym wyborem w momencie, gdy działamy w działalności gospodarczej.

Program PIT – co trzeba mieć przygotowane

Jeszcze parę lat temu na rozliczenie pitów potrzeba było wiele czasu. Trzeba było uzupełniać wszystko ręcznie co wiązało się z możliwościami popełnienia błędu. Dziś złożenie e – deklaracji jest niezwykle proste. Wszystkie formalności można załatwić przy użyciu Internetu. To wszystko dzięki stworzonej przez Ministerstwo Finansów usłudze e pit. Pozwala ona w bardzo szybkim czasie automatycznie rozliczyć rok podatkowy.

Przygotowanie do rozliczenia powinno zawierać kilka elementów:

  • Na początku należy wybrać odpowiedni druk. Przed rozpoczęciem rozliczania dobrze jest upewnić się czy wybrany druk jest prawidłowy.
  • Drugim krokiem jest sprawdzenie, czy możemy rozliczać się wraz z małżonkiem. Jeśli wychowujemy samotnie dziecko również możliwa jest odpowiednia ulga.
  • Powinniśmy się również dowiedzieć odnośnie ulg oraz odliczeń. To pozwoli na spore oszczędności, jednak należy spełnić wszystkie wymagane kryteria.
  • Kolejnym krokiem jest wybór rozliczenia podatku dochodowego. W dalszym ciągu można go złożyć w wersji papierowej i zanieść do urzędu skarbowego. Wygodniej jest to zrobić przez Internet, wykorzystując e pit.
  • Możemy również wybrać organizacje pożytku publicznego, lecz nie jest to obowiązkowe.
  • Ostatnim krokiem jest zadbanie o złożenie deklaracji w adekwatnym terminie.

Dla kogo jest PIT 36?

Deklaracja PIT 36 jest bardzo często wybierana przez osoby uzyskujące dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Rozliczenie PIT 36 nie dotyczy osób, które rozliczają się na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego oraz działalności na zasadzie podatku liniowego. PIT 36 online mogą również wybrać osoby, które prowadziły najem, podnajem, dzierżawę oraz uzyskiwali przychód z podobnej działalności. Przy rocznym obliczeniu podatku nie można zapomnieć o odliczeniu ulg podatkowych. Najwięcej możemy zyskać w przypadku ulgi prorodzinnej. W przypadku ulgi internetowej również można zyskać wysoką kwotę.