Jak oszczędzać na emeryturę, nawet jeśli jest to daleka przyszłość? Może warto zainteresować się bitcoinem?

Co możesz zrobić teraz, aby za kilkadziesiąt lat nie myśleć o pieniądzach? Na pewno możesz zacząć zarabiać większe pieniądze, a nadwyżki finansowe inwestować w odpowiednie miejsca. Jednak jakie to są miejsca? W co warto inwestować nasze oszczędności? Czy warto wybrać bitcoina oraz kryptowaluty, czy może jednak nieruchomości i złoto? A może wszystko jednocześnie?

Zaangażuj się w inwestycje

Bitcoin spadł do nowego minimum, NFT niestabilne — Na tym tle inwestowanie w papiery wartościowe wydaje się wypróbowaną klasyką. Początkującemu inwestorowi trudno będzie samodzielnie zrozumieć sytuację na rynku, ale można poszukać wiarygodnego funduszu inwestycyjnego. Zazwyczaj takie fundusze łączą w portfelu kilka instrumentów — jeśli jeden z nich spadnie, pozostałe pomogą zrekompensować jego spadek wartości. Nie będziesz musiał śledzić wartości papierów wartościowych — firma zarządzająca zajmie się wszystkim.

Inwestowanie w nieruchomości

Mieszkanie w Warszawie i innych miastach to wciąż dobra opcja, z którą można uzyskać stabilny dochód od lokatorów. Jeśli emerytura to jeszcze daleka przyszłość, sensowne jest zbadanie możliwości zakupu mieszkania na wynajem. Nie zapominaj jednak, że nieruchomość to także stałe wydatki: od mediów i podatków po remonty.

Przyjrzyj się bliżej złotu

Szybkie zwroty z takich inwestycji raczej nie czekają, ale w dłuższej perspektywie inwestycja w metal może się usprawiedliwić. Na przykład w ciągu ostatnich 10 lat cena za gram złota poszła w górę. Jednak trzeba będzie pomyśleć o przechowywaniu kruszcu — na przykład wynająć skrytkę.

Zebranie portfela depozytów

W portfelu finansowym powinny znaleźć się również instrumenty o niskim ryzyku, np. lokaty. Środki są ubezpieczone, oprocentowanie jest stałe, a dochód gwarantowany. Lokaty będą nie tylko pewnym „tyłem”, ale także stabilnym źródłem dodatkowych dochodów. Po upływie terminu lokaty, pieniądze wraz z naliczonymi odsetkami można przenieść na nową lokatę — naliczona kwota będzie tylko rosła od czasu do czasu.