Terra to platforma blockchain przeznaczona do emisji algorytmicznych stablecoinów — Terra USD, Terra KRW, Terra SDT i innych. Aktywa są powiązane z odpowiednimi walutami fiat i wspierane przez rodzimą kryptowalutę Terra (LUNA). Monety LUNA są spalane za odpowiednią wartość w celu emisji stablecoinów. Stablecoiny są wymieniane na inne aktywo za pośrednictwem LUNA w celu wycofania ich z obiegu. Stała wartość jest utrzymywana przez arbitrażystów.
O sieci Terra
Sieć Terra oparta jest na algorytmie konsensusu Delegated Proof-of-Stake. Stackowanie LUNA jest dostępne dla użytkowników za pośrednictwem zdecentralizowanej aplikacji Terra Station. Walidatorzy tworzą bloki, a także ustalają stawkę stablecoinów do LUNA poprzez głosowanie za pośrednictwem modułu wyroczni.
Kto i kiedy stworzył Terrę?
Projekt został założony przez Daniela Sheena w 2018 roku — platforma jest rozwijana przez Terraform Labs. Sheen jest również prezesem i założycielem TicketMonster.
Uruchomienie sieci bazowej Terra nastąpiło w kwietniu 2019 roku. Jednocześnie twórcy odsłonili podstawowe narzędzia — portfel Terra Station i przeglądarkę blockchain Terra Finder. Pod koniec 2020 roku uruchomili Terra USD (UST) i inne stablecoiny.
W sierpniu 2018 roku projekt zebrał 32 miliony dolarów inwestycji, a w rundzie finansowania uczestniczyły Binance, Polychain Capital, FBG Capital, Hashed, 1kx, Kenetic Capital i Arrington XRP Capital.
W styczniu 2021 roku Terraform Labs pozyskał kolejne 25 milionów dolarów od Galaxy Digital, Coinbase Ventures i Pantera Capital. Na 2021 rok firma otrzymała 150 milionów dolarów inwestycji od Arrington XRP Capital, BlockTower Capital i innych.
Grupa marketerów e-commerce stworzyła Terra Alliance, aby rozwijać ekosystem.
Jakie tokeny działają na Terra?
Terra jest zasilana przez tokeny powiązane z walutami krajowymi i specjalnymi prawami ciągnienia (SDR) — dolar amerykański, południowokoreański won, euro, mongolski tugrik, SDR i inne aktywa.
Największą kapitalizację ma UST. Terra KRW (KRT) jest popularna w Korei Południowej. Terra SDT (SDT) jest powiązana z koszykiem walut, który obejmuje dolara amerykańskiego, euro, chińskiego juana, japońskiego jena i funta szterlinga.
LUNA to natywna moneta sieci, która dostarcza stablecoiny i absorbuje ich zmienność cenową. Limit emisji wynosi 1 mld. LUNA jest również tokenem zarządzającym, pozwalającym swoim posiadaczom głosować na propozycje społeczności.
Jak stablecoiny działają na Terra?
Głównym celem projektu jest emisja stabilnych monet. Wymiana pomiędzy stablecoinami Terra odbywa się bez prowizji po zryczałtowanej stawce, ale wymaga zapłaty podatku Tobina. Są one wydawane i wycofywane z obiegu przez Terra Station. LUNA jest pośrednikiem w wymianie stablecoinów na inne kryptowaluty. Kurs wymiany stablecoinów na token natywny jest ustalany przez walidatory.
Aby wystawić stablecoiny w Terra Station, należy wysłać LUNA na odpowiednią kwotę. Wcześniej procesowi temu towarzyszyło spalenie tylko części monet, a reszta trafiała do gminnego skarbca. Wraz z aktywacją aktualizacji Columbus-5, wydanie stablecoinów wymaga całkowitego spalenia LUNA.
Kiedy stablecoiny są wycofywane z obiegu, są one wymieniane na LUNA, po czym monety mogą być wymieniane na inne aktywa. Na przykład walidatory ustalają cenę LUNA na 50 dolarów. Wypłacając 100 UST, użytkownik otrzyma 2 LUNA, które następnie może wymienić na inne kryptowaluty. UST są spalane w procesie.
Zmiany w popycie na stabilne monety mogą powodować wzrost lub spadek ich wartości. Szczególną cechą platformy jest rynkowy mechanizm utrzymywania cen stablecoinów poprzez transakcje arbitrażowe.
Wymiana stabilnych monet na LUNA
Terra Station umożliwia wymianę stabilnych monet na LUNA po kursie danej waluty fiat. Arbitrzy zyskują na różnicy w kursach walut, co powoduje wyrównanie cen.
Wzrost popytu na Terra USD może doprowadzić do wzrostu jego ceny powyżej 1 USD. W takich przypadkach regulacja rynkowa wartości UST odbywa się w dwóch etapach:
- Arbitrzy uwalniają Terra USD poprzez spalenie LUNA. Użytkownicy wydają 1$ w LUNA, aby stworzyć jeden UST.
- Następnie wymieniają stablecoiny na LUNA po cenie rynkowej większej niż 1$ i osiągają zysk.
- Arbitrzy powtarzają te transakcje w cyklach. Podaż UST wzrasta, powodując spadek wartości do wartości docelowej.
Kiedy rynek jest zalany ofertami sprzedaży Terra USD, podaż często przewyższa popyt. Może to spowodować spadek ceny UST poniżej 1 USD. Arbitrzy emitują wtedy monety LUNA, spalając Terra USD. Następnie kupują UST na rynku po niższej cenie, po czym powtarzają operację. W ten sposób przywracają równowagę podaży i popytu.
Wysokie zyski z arbitrażu są dźwignią, która utrzymuje wartość stablecoinów. Kurs UST tylko trzy razy znacząco odbiegał od parytetu, ale arbitrażyści szybko naprawiali sytuację.